Stupídne výhovorky

Autor: Peter Fejfar | 24.9.2012 o 0:54 | (upravené 24.9.2012 o 1:04) Karma článku: 8,86 | Prečítané:  1558x

Policajti pri plnení svojich úloh požívajú celý rad oprávnení a využívajú pri tom aj množstvo donucovacích prostriedkov. Pokiaľ ich využívajú v súlade so zákonom, tak je to úplne v poriadku. Pokiaľ ich nepoužívajú v súlade so zákonom, v poriadku to nie je. Sám som neustále prizvukoval svojím podriadeným a tiež aj policajným študentom, že čokoľvek využijú pri plnení svojich úloh, musia si to vedieť aj zdôvodniť. Zdôvodnenie niektorých využití oprávnení a donucovacích prostriedkov úplne absentovalo a v mnohých prípadoch ak aj nejaké bolo, bolo úplne stupídne.

 

Správne zdôvodnenie využitia svojich oprávnení a použitia donucovacích prostriedkov, tvorí zároveň aj ochranu policajta pred pochybnosťami o zákonnosti jeho konania. Mnohých policajtov som upozorňoval, že zdôvodňovanie ich činnosti má význam a že to nie je len ich otravovanie. V dobe, keď si policajtov pri vykonávaní ich činnosti občania bežne nahrávajú a fotia a keď sa sťažnosti na ich činnosť podávajú vo zvýšenej miere a to bez ohľadu na to, či sú oprávnené, alebo len sledujú odvrátenie pozornosti od protiprávneho konania sťažovateľa alebo slúžia ako pomsta policajtovi, je správne zdôvodnenie svojej činnosti kľúčové a to najmä z hľadiska kontroly dodržania zákonnosti a tiež ochrany ako občana, ale aj samotného policajta. Skutočnosť je však niekedy taká, že aj posledný páchateľ priestupku alebo trestného činu sa vie sám, bez právnej pomoci, obhajovať lepšie ako samotní policajti. Niekoľko riadkové záznamy policajtov s orafnutým textom zákona, bez nejakého skutkového zdôvodnenia sú často krát úplne „na smiech“. Doba, kedy policajt mal vždy pravdu, sa nenávratne skončila. Uvedené je smutné, keď policajt, ktorý konal úplne zákonne, musí napokon aj vďaka nesprávnemu zdôvodneniu svojho postupu, čeliť disciplinárnemu konaniu, lebo sa nevie správne vyviniť zo sťažnosti, ktorej obsah je sčasti alebo úplne vymyslený a sleduje už vyššie uvedené ciele.

Pokiaľ „slabé“ zdôvodňovanie svojej činnosti policajtov, ktorí konali tak ako mali, teda podľa zákona, je zrkadlom ich často krát laxného prístupu k svojej práci alebo dokonca aj ich nízkej profesionality, zdôvodňovanie činnosti, ktoré nie je v súlade so zákonom a to presne takým istým spôsobom, je už úplne na smiech. Myšlienky občanov točiace sa okolo takýchto „stupídnych“ policajtov sú úplne na mieste.

Policajt je verejným činiteľom, ktorý sám vyžaduje od občanov, aby ich správanie bolo v súlade s právnym poriadkom tejto krajiny. Takýto verejný činiteľ by mal ísť ako prvý príkladom v dodržiavaní právnych noriem. Nemôže ho preto ospravedlňovať, že je tak isto človek, ako bežný občan. Príkladom ostatným občanom musí policajt ísť ako v pracovnej dobe, tak aj v čase mimopracovnom čase. Podľa platnej právnej úpravy, policajti nepožívajú za svoje protiprávne konania imunitu a často krát zákon verejnému činiteľovi ukladá vyššiu sankciu ako občanovi. Ja osobne nemám až taký problém so spáchaným priestupkom, ktorý spáchal policajt, ktorým nikoho neohrozil a nespôsobil nikomu škodu, ak sa k svojmu konaniu chlapsky postaví a podrobí sa sankcii. Iste, k takejto situácii by nemalo vôbec dôjsť. Je však rozdiel, ak policajt spácha priestupok v pracovnej dobe, v uniforme, vo vozidle označenom nápisom Polícia a ak spácha priestupok mimo pracovnej doby? Podľa mňa je. Policajt by mal byť za svoje protiprávne konanie sankcionovaný prísnejšie ako občan a za konanie spáchané v pracovnej dobe ešte prísnejšie.

Konaniam niektorých policajtov, ktoré sú úplne normalnými priestupkami, som sa sprvoti smial. V súčasnosti už ma však takéto konania dosť iritujú. Najmä v tedy, ak ich následne sprevádza „geniálne“ vyviňovanie sa a snaha ospravedlňovať neospravedlniteľné. Ako odstrašujúce príklady poslúžia najmä konania najvyšších policajných predstaviteľov. Bývalý policajný prezident Packa, sa dokonca pochválil svojou „pomalou jazdou“ po diaľnici, čo odôvodňoval tým, že riadi Policajný zbor, čo je osobitná úloha, pričom pri plnení osobitných úloh môže porušovať predpisy o cestnej premávke. Druhý nádejný adept na geniálne zdôvodnenie svojho prešľapu, je súčasný viceprezident Ábel, ktorý svoje porušenie zákazu vjazdu, zdôvodnil plnením služobných úloh, ktoré išiel plniť do miesta svojho bydliska. Bývalý prezident Spišiak nás aspoň ušetril od takýchto stupídností pri svojom prekročení povolenej rýchlosti. Pravidlá cestnej premávky pritom policajti porušujú bežne, napríklad pri hliadkovaní v parkoch často krát jazdia v týchto parkoch motorovými vozidlami po chodníkoch. Títo aspoň však ľudí toľko neiritujú, nakoľko pri nich aspoň vidno, že sú v uliciach a že skutočne robia to čo majú. Ja osobne som v minulosti disciplinárne riešil prípad policajta, ktorý počas služby, s vozidlom označeným nápisom polícia, v nočnej dobe, prekročil povolenú rýchlosť o 20 km/h. Tento policajt žiadnu stupidnú výhovorku nemal a normálne priznal, že išiel rýchlo a nemal na to dôvod. Ak sa nad tým zamyslím, tak mi vychádza len jedno, čím vyššia funkcia, tým väčšia bohorovnosť a následný verejný prejav stupidity. Každému normálnemu človeku musí byť zrejmé, že porušenie pravidiel cestnej premávky policajtom v službe, by malo byť podmienené plnením takej povinnosti, ktorou by odvracal nejaké nebezpečenstvo, ktoré ohrozuje nejaký zákonom chránený záujem. Uvedené je v podstate konaním v krajnej núdzi. Akékoľvek iné zdôvodnenie je neakceptovateľné. Ak nejde o také konanie, tak policajt by mal pravidlá cestnej premávky dodržiavať.

Množstvo policajtov, ktorí porušujú právne predpisy, čím samozrejme porušujú aj povinnosti policajta vykonávať svoju činnosť v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi a ktorí následne nás verejne osvieťujú svojimi perlami ducha by mali zvážiť následovné: vyhodenie von oknom presne v tomto poradí – služobný preukaz, vysokoškolský diplom (Akadémia PZ, právo), vodičský preukaz.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?