Kedy začne priemerný našinec rešpektovať iných?

Autor: Peter Fejfar | 30.3.2012 o 8:58 | Karma článku: 11,18 | Prečítané:  786x

.... alebo pár slov k zamysleniu sa. Kedy začne priemerný našinec rešpektovať názor iných ľudí? Je normálne, že pri vyjadrení akéhokoľvek rozdielneho názoru reaguje podráždene a útokom na autora názoru. Viem, že uvedenú vlastnosť majú aj príslušníci iných národností, teda všetci ľudia tejto Zeme, ale ja žijem na Slovensku a preto si prednostne všímam správanie sa príslušníkov vlastného národa. Najhoršie na tom je, že napriek mnohým kvetnatým vyjadreniam a prívlastkom, ktorým označujeme tento národ žijúci pod Tatrami, nedokážeme byť jeden k druhému trochu viac tolerantní. A obzvlášť je to vypuklé medzi nami navzájom.

 

Určite si všetci ľudia čítajúci napríklad diskusie k jednotlivým článkom v internetových vydaniach novín alebo k blogom, všimli tú nevraživosť, ba dokonca nenávisť, s akou si v nich ľudia navzájom odpovedajú. Vyzerá to niekedy, akoby sa triedny boj rozhorel na plné obrátky a víťazstvo príde len v prípade smrti nepriateľa, ktorého treba však pred jeho porážkou rozdupať, pourážať a ináč znemožniť. A to všetko len pre vyslovenie názoru.

 

Viem, že je ilúziou očakávať, aby všetci príslušníci našej spoločnosti boli rovnako tolerantní. To nebudú nikdy. Tak isto ako všetci nebudeme rovnakí aj v iných vlastnostiach. V rozmanitosti je predsa krása. Nie sme predsa klonovaná spoločnosť, aby sme boli ako z „kopírky“. Avšak pozorovaním akejkoľvek diskusie je aj povrchnému pozorovateľovi ihneď jasné, že rozdielni sme, čo je dobré, ale táto rozdielnosť postráda akúkoľvek krásu. Celá táto rozdielnosť je prejavená najhrubšou nenávisťou jedného človeka k druhému. Je úplne jedno či je táto nenávisť prejavená nadávkami, posmechom, zhadzovaním a podobne.

 

Aj keď nemám ilúzie, že týmto blogom zmením spoločnosť v ktorej žijem. To nie je ani mojím cieľom. Plne rešpektujem slobodnú vôľu každého človeka, ktorej prejavom je aj rozhodnutie správať sa určitým spôsobom a teda vytvárať svoj vlastný obraz, ktorý vníma okolie. Ak si však aspoň jeden človek nájde po prečítaní týchto riadkov chvíľku, aby sa zastavil a pozrel na obraz svojho vnútra, ktorý vyžaruje do svojho okolia a zamyslel sa, či je s týmto obrazom spokojný, tak tento blog určite nebol zbytočný. Miera našej tolerancie k druhým, tvorí značnú časť tohto obrazu. Spoločnosť sa totiž zmení až zmenou jej jednotlivých členov, založenej na slobodnej vôli a nie nejakým pokynom zhora.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Podnet proti Kotlebovi? Krok, ktorý musel prísť

Návrh na zrušenie je normálnou obrannou reakciou spoločnosti.


Už ste čítali?