Zádielska tiesňava

Autor: Peter Fejfar | 14.6.2009 o 12:00 | Karma článku: 11,79 | Prečítané:  4534x

Zádielsku tiesňavu som navštívil mnohokrát. Či už ako študent základnej školy, neskôr strednej školy alebo oveľa neskôr s rodinkou. Bol som tam možno osem krát, ale až teraz naposledy som sa na tiesňavu pozrel z výšky. Stále som zo spodku obdivoval krásu skál, týčiacich sa nado mnou, pričom som závidel ľuďom, ktorých som videl tam hore a rozmýšľal som, aký je odtiaľ výhľad, nakoľko zo spodu bol síce smerom dohora krásny, ale vzhľadom nato, že dno tiesňavy pokrýva les, tak toho smerom hore nebolo veľa vidieť.

Presná lokalizácia Zádielskej tiesňavy je na následujúcej adrese:

http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=sk&geocode=&q=Z%C3%A1diel&sll=37.0625,-95.677068&sspn=51.754532,96.591797&ie=UTF8&ll=48.622073,20.84733&spn=0.042609,0.094328&t=h&z=14

Wikipedia uvádza, že Zádielska tiesňava je monumentálny krasový kaňon s hĺbkou takmer 400 m, dĺžkou 3 km, najužšia šírka dna 10 m. Nachádza sa v Slovenskom krase pri obci Zádiel v Košickom kraji. Je vytvorený vodami pretekajúceho Blatného potoka a je chránený už od roku 1954. Pozornosť zaujme najmä 105 m vysoká ihlanovitá skala vymodelovaná erozívnou činnosťou vody, ktorá pre svoj tvar dostala meno Cukrová homoľa. Cukrová homoľa je najvyšší vežovitý skalný útvar na Slovensku.

Charakteristiku flóry a fauny podmieňuje hraničné položenie medzi Slovenským krasom a Slovenským rudohorím. Územie je známe aj zvratom vegetačných pásiem. Zádielska dolina je známa už od praveku, prechádzala tadiaľto dôležitá komunikácia spájajúca Rožňavskú a Košickú kotlinu, čoho svedkom sú aj skromné historické pamiatky, najmä zo staršej doby bronzovej.

Návšteva Zádielskej tiesňavy je ideálnou myšlienkou na absolvovanie nenáročného výletu. Prístup je priamo z konca obce Zádiel, kde je pre návštevníkov zriadené parkovisko. Priamo z neho ide celou tiesňavou asfaltová cesta, pričom táto je po celej dĺžke v miernom stúpavom sklone. Celá tiesňava sa dá prejsť zhruba za necelú hodinku a to pri pohodlnej chôdzi. Na konci kaňona je možnosť sa občerstviť v bufete a je možné si aj opiecť nejaké tie špekáčiky.

Ako som už spomínal, doposiaľ som tento výlet absolvoval len po spomínanej asfaltke, pričom keď uvážim, že som tam bol najmenej osemkrát, tak som tú cestu tam a späť prešiel 16 krát. Prečo to spomínam? Posledný výlet som absolvoval po trase, ktorá vedie vrchom tiesňavy. Existuje niekoľko možností ako sa na vrch tiesňavy dostať. Jedno riešenie je absolvovať spomínanú asfaltku, pričom blízko križovatky pred spomínaným bufetom je odbočka, vedúca cez drevený mostík ponad potok smerom do lesa a odtiaľ už nie je problém sa dostať na vrchol tiesňavy, prejsť jú celú vrchom a v závere zostúpiť po chodníku do obce Zádiel. Druhá možnosť je odparkovať svoje vozidlo, resp. vystúpiť z autobusu v obci Turňa nad Bodvou a odtiaľ si urobiť výstup na Turniansky hrad, pri ktorom je rázcestie, z ktorého jedna cesta vedie priamo na vrch tiesňavy, odkiaľ je možné sa rozhodnúť, či zostúpiť do obce Zádiel alebo prejsť vrchom k spomínanému bufetu a asfaltkou dôjsť do Zádielu. Pre tých, čo by si odparkovali vozidlo v Turni nad Bodvou to neodporúčam, nakoľko zo Zádielu je to k odparkovanému vozidlu dosť ďaleko. Tretia možnosť je vystúpiť na vrch tiesňavy priamo z obce Zádiel, prejsť ju vrchom a vrátiť sa asfaltkou. Túto možnosť som zvolil aj ja.

Čo je možné hore očakávať? No, predsa nádherný výhľad na bralá tiesňavy a na krajinu okolo. Mimo toho je hore nádherná príroda v podobe planín, lúk a lesov.

Pre tých, ktorým by bol takýto výlet málo, odporúčam navštíviť aj spomínaný Turniansky hrad, z ktorého je naozaj neskutočný výhľad a taktiež blízke Hájske vodopády, ktoré sú za neďalekou obcou Háj. V spomínanej obci je na miestnom cintoríne aj socha anjela, ktorá bola použitá pri natáčaní filmu Za nepriateľskou líniou ktorý sa natáčal v okolí.

Čo na záver. Už len pár fotiek:

 

DSC00185.jpg

Vstup do Zádielskej tiesňany

 

DSC00186.jpg

Pohľad na tiesňavu zo spodu

 

DSC00189.jpg

Asfaltka na dne tiesňavy

 

DSC00193.jpg

Zádielsky Blatný potok

 

DSC00202.jpg

Blatný potok

 

DSC00216.jpg

Ešte jeden potok

 

DSC00208.jpg

Takéto zvieratká boli všade celou cestou

 

DSC00214.jpg

Pohľad na Cukrovú homoľu

 

DSC00232.jpg

To je záver Zádielskej tiesňavy

 

DSC00242.jpg

Kvety (názov po mne nechcite)

 

DSC00250.jpg

Znovu tá asfaltka

 

DSC00282.jpg

A toto sú Hájske vodopády

 

DSC00328-1.jpg

Takéto potvorky bolo možné stretnúť hore na planine (vedeli aj riadne vystrašiť)

 

DSC00333.jpg

Pohľad na obec Háj od Turnianskeho hradu

 

DSC00336.jpg

A tu je pohľad z Turnianskeho hradu na opačnú stranu

 

DSC00343.jpg

Ruiny hradu

 

DSC00360.jpg

To hore ma zaujalo - vyzerá to ako bonsaj

 

DSC00374.jpg

Najzachovalejšia časť hradu

 

Lukynaplanine.jpg

Lúky na vrchu tiesňavy

 

Zadielskekvety2.jpg

Takáto zeleň na nás čakala na vrchu tiesňavy

 

20.jpg

Kvet (aký?)

 

21.jpg

Zádielske planiny

 

23.jpg

No a to najlepšie k záveru - vrchol tiesňavy

 

24.jpg

Zeleň na bralách

 

22.jpg

Pohľad z vrchu dole

 

Autornavrchole.jpg

Moja maličkosť - autor

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.

Píše Ivan Mikloš

Zúfalo potrebujeme úspešnú vládu. Zatiaľ to tak nevyzerá (píše Ivan Mikloš)

Reformy potrebujú politickú váhu.


Už ste čítali?