reklama

Je občan len zámienkou pre existenciu polície? II.

V minulom príspevku som sa venoval poriadkovej polícii pôsobiacej v mestách. Dnes by som sa chcel trochu venovať vidieckym policajtom, pričom účelom článku je dať odpoveď na to, či heslo „Pomáhať a chrániť“, v stave policajného systému na vidieku, ktorý nižšie priblížim, je funkčné, alebo ide len o ilúziu, ktorú vytvárajú politici a policajní funkcionári.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

Najprv trochu omáčky:

Oproti mestám je služobný obvod policajného obvodného oddelenia na vidieku značne rozsiahlejší. Uvedené sa následne prejavuje najmä v reakčných časoch pri zásahoch a tiež najmä v tom, že nemalý čas pracovnej doby policajti spotrebovávajú na presuny z obce do obce. Ďalší markantný rozdiel je v počte policajtov, kde tieto počty málokde presahujú počet 20 policajtov. Už uvedené počty policajtov v pomere k počtu pracovných hodín v mesiaci naznačujú, že tých policajných hliadok vonku v obciach veľa nebude a dáva čiastočne odpoveď na to, kde sú vidieckí policajti „poschovávaní“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalším rozdielom je aj organizácia práce na vidieckom policajnom obvodnom oddelení. Aj tu existuje skupina policajtov, ktorí sa venujú trestnému konaniu, avšak počet týchto policajtov sa pohybuje spravidla najčastejšie v počte 2 a občas tento počet je na zvlášť zaťažených územiach o pár ľudí navýšený. Týmito policajtmi sú však často krát plátané diery v činnosti obvodného oddelenia a teda títo policajti často krát vykonávajú aj iné činnosti – prijímajú oznámenia, hliadkujú, zúčastňujú sa rôznych opatrení alebo akcií. K týmto policajtom sa však dá povedať jedno – patria medzi najvyťaženejších policajtov na vidieku a najmä títo "vyrábajú" výsledky práce vidieckej polície, ktorými sa na pracovných poradách tak radi pýšia policajní funkcionári (štatistiky objasnenosti trestných činov).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhú a najpočetnejšiu skupinu policajtov tvoria tzv. územári, ktorí plnia úlohy prijímateľov oznámení, spracovateľov priestupkov a trestných činov, kde nebol zistený páchateľ a hliadkovakov. Títo policajti majú do svojej „starostlivosti“ pridelené jeden až niekoľko obcí, v ktorých by mali vykonávať rovnaké činnosti ako ich kolegovia v mestách. Keďže na vidieckych políciách klasickí hliadkovaci, ako ich poznáme z miest, spravidla systemizovaní nie sú, ich funkciu plnia práve uzemári. Z podstaty svojej funkcie, uzemári by mali vykonávať činnosť, ktorá nie je hliadkovou činnosťou, ale na vidieku policajný systém vďaka svojím policajným funkcionárom vytvoril hybrid, ktorý sa volá - „územohliadkovák“. Policajný systém vyžaduje od týchto policajtov výsledky, ktoré súvisia s ich pracovným zaradením a zároveň aj výsledky, ktoré by mal dosahovať hliadkový policajt. Aby to však na nich nebolo málo, vykonávajú aj činnosti v súvislosti s trestným konaním a to často krát aj v rozpore s právnymi predpismi. Ale, koho to už zaujíma, keď z čo najstručnejšej podpisovej doložky napr.: „ppráp. Janko Mrkvička“ obvinený alebo jeho advokát nevie vyčítať, či tento bol alebo nebol oprávnený vykonať príslušný úkon trestného konania? Nikoho.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na vidieckych obvodných oddeleniach ešte existujú aj iní policajti, ako vyššie spomenutí, napríklad rómski špecialisti, ale títo fungujú v teritóriách s prevahou rómskeho obyvateľstva. Ich činnosť sčasti zahŕňa uvedená problematika, pričom hlavná časť ich práce je práca územára. Aj keď by sa títo policajti mali spravidla najmä venovať svojej špeciálnej problematike, ale počty policajtov nepustia, tak ako „vyšetrovatelia“, tak aj oni sa musia podieľať aj na ostatných činnostiach.

Pri rozobratí problematiky fungovania polície na vidieku samozrejme treba pripomenúť, že na vidieku nepôsobí policajná motorizovaná jednotka, teda o to menej policajtov k videniu. Cesta občana k policajtovi je teda na vidieku, oproti mestu dosť komplikovaná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako vyzerá taký bežný pracovný deň na vidieckom policajnom oddelení?

Ráno do práce nastupuje jeden policajt ako stála služba, t.j. ako prijímateľ oznámení, jeden až dvaja policajti ako policajti, ktorí budú vykonávať hliadkovú službu a jeden až dvaja „vyšetrovatelia“. Potiaľto to vyzerá celkom sľubne. Srandovné to začne byť, až keď sa rozbehne pracovný deň. V tom dobrom prípade, t.j. ak hneď z rána nie je oznámený nejaký trestný čin majetkového charakteru alebo niečo podobné, tak všetci policajti si v kanceláriách vybavujú svoje pridelené administratívne veci, poprípade sa „akože“ preškoľujú z noviel právnych a neprávnych predpisov (to „akože“ je tam preto, lebo nie je v ľudských silách sa sám preškoliť, resp. oboznámiť s tou haldou papierov – na právnickej fakulte by sa to možno v rámci výučby rozoberalo niekoľko semestrov). Po tomto sa policajti určení do hliadky (ak je len jeden policajt, tak tento plus s prijímateľom oznámení) odoberú s motorovým vozidlom odviesť služobnú poštu na okresné riaditeľstvo a prokuratúru a zároveň odtiaľ poštu doviesť. V prípade, že je potrebné vykonať nejaké predvedenie do okresného mesta (na súd, na vyšetrovačku a pod.), tak to spoja s odvozom pošty. V tom lepšom prípade uvedené stihnú do obeda. Následne si dajú títo policajti „šlofíka“, opravujem obed a v poobedňajších hodinách sa konečne dostanú do služobného obvodu a začnú vykonávať hliadkovú službu. Pri tomto si treba všimnúť, že pol dňa sa venovali veciam, kvôli ktorým sa v jednotlivých obciach fyzicky neobjavila ani noha policajta.

A ako prebieha samotná hliadková služba?

To je už taká rutina – presuny z obce do obce presne podľa inštruktáže, obsadzovanie kontrolných bodov a samozrejme pokutovanie vodičov motorových vozidiel. V jednotlivých obciach sa hliadka zdrží maximálne tak hodinku, pričom vzhľadom na časy potrebné na zdržanie sa na kontrolných bodoch a na presunoch do ďalších obcí, na styk s občanmi veľa času neostáva. V prípade, že takáto hliadka je vyslaná na nejaký zásah alebo na zabezpečenie miesta nejakej udalosti, celý služobný obvod, t.j. všetky obce sú nadobro zbavené policajtov. Pre určité skupiny obyvateľstva to je celkom dobrá správa.

Čo sa týka nočnej doby a víkendov, tak prevažná časť vidieckych obvodných oddelení je prevažnú časť uzamknutá s tým, že v obvode sa pohybuje jedna dvojčlenná motohliadka a na dverách polície je oznam, na aké telefónne číslo má prípadný oznamovateľ volať. Ak to zhrniem, tak v týchto časoch pre občana nie je nikto v budove polície a jedna policajná hliadka je úplne stratená v rozsiahlom služobnom obvode.

A čo s heslom „Pomáhať a chrániť“?

Na vidieku, je to v tomto stave policajného systému skutočne len ilúzia, ktorú vytvárajú politici a policajní funkcionári. Jedna motohliadka v tak rozsiahlom obvode plní asi takú odstrašujúcu úlohu pre potenciálnych páchateľov, ako som to rozpísal v predchádzajúcom príspevku.

Dá sa situácia riešiť bez možnosti navýšenia policajných stavov? Policajné stavy už dnes tabuľkovo patria medzi najvyššie v EÚ. Preto tade asi cesta nepovedie.

Odpoveď bude (((((asi))))) preto potrebné predovšetkým hľadať v rozumnejšom organizačnom, ale aj územnom členení celého policajného zboru. Ďalej nedozerné možnosti sú v samotnej organizácii práce celého Policajného zboru. Zo všetkých relevantných nadriadených zložiek Policajného zboru, Ministerstva vnútra, ale aj z iných štátnych orgánov sa neustále produkujú nové a nové úlohy, ktoré sa takmer bez výnimky všetky zbiehajú na najnižšom stupni Policajného zboru. Obvodné oddelenia sú týmito úlohami tak zahltené, že bežný občan so svojimi potrebami už tam takmer nemá žiadne miesto. A ak má, tak len ako zdroj čiarok (výsledkov) a peňazí, ktoré sa vyberajú vo forme pokút.

Peter Fejfar

Peter Fejfar

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Autor sa pokúša žiť v tejto spoločnosti. Nemajte mu za zlé, ak sa mu niekedy nedarí zaradiť medzi väčšinu . Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu